poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Bohoniki

Witam!

Swego czasu pisałam o Kruszynianach, teraz przyszła pora na Bohoniki. Ta podlaska wieś zamieszkiwana jest przez ludność tatarską. To właśnie w Bohonikach możemy podziwiać drewniany meczet z drugiej połowy XIX wieku oraz cmentarz muzułmański z XVIII wieku - mizar.

Nie jest to pierwszy meczet w Bohonikach. Niestety, budowla pamiętająca czasy króla Jana III Sobieskiego uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Obecny meczet oraz mizar znajdują się w centrum wsi. Mimo, że w Bohonikach mieszkają zaledwie cztery rodziny muzułmanów, to i tak do tej wsi przyjeżdżają nie tylko muzułmanie z całej Polski, ale również zaciekawieni tym miejscem turyści. Co ciekawe, cmentarz w Bohonikach został odkryty stosunkowo niedawno - mogiły odkryto tam podczas wydobywania żwiru w latach 80-tych XX wieku. Obecnie jest on ogrodzony, osoby zwiedzające nie mają wstępu na jego teren. Z kolei cmentarz, który znajduje się tuż za Bohonikami jest chętnie odwiedzany i wciąż służy polskim muzułmanom jako miejsce pochówku.

Osoby zainteresowane meczetem w Bohonikach mogą go zwiedzić również w środku. Opiekująca się nim Tatarka - Eugenia Radkiewicz. Nie tylko pokaże nam wnętrze świątyni, ale również opowie o tatarskiej kulturze i historii Tatarów na ziemiach polskich. Strudzony wędrowiec może również przenocować w znajdującym się naprzeciwko meczetu domu pielgrzyma, a także spróbować specjałów tatarskiej kuchni.

Historia jest czymś niesamowitym. W czasach, kiedy pieluchy jednorazowe i klocki lego (http://www.bdsklep.pl/lego) nie istniały, nasz kraj był zupełnie inny. Warto przyjrzeć się temu, co pozostało - dziedzictwo kulturowe ludności tatarskiej jest naprawdę godne uwagi. Jeżeli mamy odrobinę wolnego czasu, koniecznie wybierzmy się do Bohonik lub Kruszynian.


wtorek, 16 kwietnia 2013

Petersburg

Witam!

Petersburg jest stosunkowo młodym miastem, ma lekko ponad 300 lat:

"Roku pańskiego 1703, 16 maja założone zostało przez cara i wielkiego księcia Piotra Aleksiejewicza miasto Sankt-Petersburg."

I chociaż przez te wszystkie lata jego nazwa się zmieniała (Piotrogród, Leningrad), to jedno jest pewne - miasto to kusi przepięknymi zabytkami. Rosjanie bardzo długo starali się uzyskać dostęp do Morza Bałtyckiego, aż w końcu udało się to Piotrowi I. Prace nad budową miasta rozpoczęto w 1703 roku. Car marzył, aby zbudować miasto od podstaw - udowodniłoby to, jak wielką potęga było w tamtym czasie państwo rosyjskie. Najzacniejsi architekci z Europy podjęli się tego zadania. Dzień zakończenia budowy Twierdzy Pietropawłowskiej uznaje się za datę założenia miasta.

Petersburg nazywany jest Wenecją Północy. Położony nad rzeką Newą stał się (obok Moskwy) największym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym i naukowym w Rosji. Zbudowane niczym z klocków lego (http://www.bdsklep.pl/lego) miasto robi na zwiedzających ogromne wrażenie. Nic więc dziwnego, że UNESCO uznało Petersburg za ósme najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym miasto świata.

Jeżeli wybierzemy się do Petersburga na przełomie czerwca i lipca, możemy mieć okazję podziwiania białych nocy. Wówczas niebo zaciemnia się jedynie na godzinę, dzięki czemu możemy podziwiać piękno tego miasta niemalże 24 godziny na dobę.

Niesamowite kamienice, przepiękne cerkwie, cudne mosty. Nie sposób w jednym poście wymienić wszystkie godne uwagi zabytki, dlatego przedstawię Wam listę w bardzo okrojonym skrócie. Będąc w Petersburgu musicie odwiedzić jedno z największych muzeów świata - Ermitaż, a także barokowy Pałac Zimowy leżący nad brzegiem Newy, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego. Przemieszczanie się po mieście ułatwi oddane do użytku w 1995 roku metro, które również robi wrażenie.
Metro:
Pałac Zimowy:
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego:
Sobór Kazański:
Twierdza Pietropawłowska:
 Pomnik Piotra I: